Zůstaňte čistí.


Bylinami

Víte o tom, že každá bylina má svého ducha, živel a je ovládaná určitou planetou? Víme, že bylinky mají své vlastnosti a účinky...Víte, že molekula rostlinného zeleného barviva - chlorofylu má zrcadlově  uspořádanou strukturu nežli molekula krve? Dohromady tvoří jednotný celek - monádu.  

Podle šamana dona Antonie nejsou naše bylinky "šťastné či živé sa tedy silné " v šamanském smyslu slova, neboť je používáme jenom jako spotřební zboží, bez citu, bez hledání jjejich ducha a síly. Jedna se mu prý úžasně líbila - naše kopřiva:-)

Pokud si chcete vyzkoušet naladění se na ducha rostliny tradičním šamanizmem, přečtěte si knihu od Wolfa-Dietra Storla: Andělé, dévové a duchové rostlin.

Jsou v ní popsané techniky,postupy a rituály šamanizmu a to, jak vyjevují rostliny svého ducha a  účinky šamanovi.  

Také malá babička - Kiesha nám ukázala jak prakticky postupovat, Levou dlaní se opřít o strom , otevřít srdce a požádat s láskou o to, co potřebujeme a vyčkat na odpověď - nevšímat si okolitého světa. Bylo to velmi krásné a poučné, zvláště v centru Bratislavy na Vajnorské, ale moc se mi to líbilo o dělám to dodnes:-)

Krásnou knihu pro ženy bylinkářky  s názvem  Léčivé rostliny a planety napsala autorka Elisabeth Brooke - vydalo nakladatelství OLDAG v roce 1996. 

Tato publikace, především její autorka, je mi velkou inspirací a hodně z ní ve svých textech o bylinkách čerpám.

Zaujalo mne, že jak bylinkářky , tak šamané zmiňují podobné byliny a podobné učinky, což je pro mne potvrzením, že ducha bylin a jejich podstatu "čtou" a používají podobně. 

Budu  hovořit o bylinách která u nás běžně rostou a vidíme je každý den, jen o nich nevíme. Myslím, že rada moudrých babiček by se mnou souhlasila, ženy byly vždy praktické. Je krásné hovořit o ženšenu, ale kde u nás roste?   

Elisabeth Brooke píše, že v Evropě zastavilo tradici léčení pomocí bylin období nazvané "hon na čarodejnice" v průběhu 14.-16. století.

Dnes by  již hon na čarodejnice zřejmě neprošel ale zase téměř prošel  hon na bylinky a bylinkáře, kdy se zvažoval zákaz prodeje bylin ze strany EU...Pamatujete si na petici, která byla v oběhu minulé dva roky? Věděla jsem, že toto není možné regulovat či deregulovat, ale zřejmě za pokus to stálo, co kdyby?

Ráda bych upozornila na několik krásných bylinek, které už kvetou a můžeme si na ně "posvítit". Je období jara, kdybychom se měli věnovat očistě jater a žlučníku - ted chuť hořká, u nás stále ještě málo používaná - bylinky kupř. pampeliška a také ostropestřec mariánský.

Pampelišky již kvetou, za chvilku rozkvete další úžasný černý bez a také bych se ráda zmínila o kokošce pastuší tobolce, která už ukázala své první jarní kvítka...nesměle, ale ano. Zahlédla jsem také jitrocel, ale prozatím jen v náznacích.